مگنت تراپی یک روش درمانی در فیزیوتراپی است که با اعمال میدان مغناطیسی بر روی قسمت های مختلف بدن تاثیرات درمانی را ایجاد می کند.

این روش از اثرات مثبت میدان مغناطیسی متناوب فرکانس پایین بر روی بدن استفاده می کند. 

مگنت تراپی از فرآیندهای بازسازی پشتیبانی می کند ، جوش خوردن استخوان را تسریع می کند، ادم و درد را تسکین می دهد و همچنین زمان لازم برای بهبودی را کوتاه می کند. درمان موثر درد و ادم را حتی در مرحله بهبودی پس از جراحی ممکن می سازد.

مغناطیس درمانی با موفقیت هم در توانبخشی و هم در درمان درد و همچنین در دندانپزشکی، آنژیولوژی، ارتوپدی، اورولوژی، روماتولوژی، ایمونولوژی، گوش و حلق و بینی، آلرژولوژی، زنان، نورولوژی، پوست، گوارش، ورزش و پزشکی زیبایی استفاده می شود.

میدان مغناطیسی سنتز کلاژن را تحریک می کند، پروتئینی که بخشی از پوست ما، تاندون ها و حتی قرنیه چشم است. به همین دلیل است که مغناطیس درمانی با موفقیت از جمله در درمان آسیب های پوست، چشم و اندام های حرکتی استفاده می شود.

در طول درمان، میدان مغناطیسی به بدن نفوذ می کند و به تمام سلول های آن می رسد، جایی که با تأثیر بر ساختار غشای سلولی، از فرآیندهای ترمیم سلولی پشتیبانی می کند و نفوذ اکسیژن و مواد مغذی را به داخل آن تسهیل می کند.

اثرات بیولوژیکی اثرات میدان مغناطیسی بر بافت ها شامل اثر بر رادیکال های آزاد اکسیژن، تکثیر سلولی و آپوپتوز، اثر بر روی همانندسازی و رونویسی اسید نوکلئیک و سنتز پروتئین و همچنین اصلاح انتقال سیگنال سلولی است.

فواید مگنت تراپی

مغناطیس درمانی دارای اثرات ضد التهابی، ضد درد، ضد ادم و بازسازی کننده است.

اثرات استخوان زایی و در نتیجه تسریع در بهبود استخوان از جمله اثرات بیولوژیکی میدان مغناطیسی ذکر شده است.

این روش درمانی با حمایت از بهبود زخم و بازسازی بافت، باعث تسکین بیماران می شود. اثر مغناطیس درمانی بر روی بدن مبتنی بر استفاده از پالس هایی با فرکانس و شدت متناسب با نیازهای فردی بیمار است.

اثر مثبت مغناطیس درمانی بر روی بافت های نرم و بافت استخوانی در درمان تسکین درد و تسریع روند بهبودی پس از اقدامات درمانی و جراحی های ارتوپدی استفاده می شود. این بدان معناست که درمان میدان مغناطیسی با فرکانس پایین یک روش موثر و غیرتهاجمی برای توانبخشی بیمار است.

مگنت تراپی در مورد بیماری های دژنراتیو به کار می رود، قادر به مهار روند تخریبی است که در آنها در حال وقوع است.

مگنت تراپی یک درمان بدون درد و راحت است. می توان آن را از طریق لباس انجام داد و همچنین – اگر درمان مربوط به اندام بی حرکت باشد – در قالب گچ ارتوپدی. برای اکثر بیماران، درمان نامحسوس است، برخی افراد گرمای ملایمی را در ناحیه اعمال میدان مغناطیسی احساس می کنند. 

موارد کاربرد

میدان مغناطیسی با فرکانس پایین که بر روی یک ناحیه انتخاب شده از بدن تأثیر می گذارد، نفوذ بسیار خوبی را ممکن می کند، که بدن را تحریک می کند، از فرآیندهای بازسازی بافت نرم و جوش خوردن استخوان پشتیبانی می کند. با توجه به تحقیقات انجام شده، مغناطیس درمانی به طور قابل توجهی روند بهبودی در بیماری های زیر را تسریع می کند:

  • اختلالات ارتوپدی مانند دیسکوپاتی گردن و کمر ، سندرم تونل کارپال، آرتروز مفاصل، اختلال در جوش خوردن استخوان (شرایط شکستگی)، تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات و مفاصل، فیبرومیالژیا، آسیب غضروف مفصلی، تاندونیت آشیل، آسیب عضله روتاتور کاف، پوکی استخوان، التهاب عضلات، درد لگن.
  • زخم ها. زخم پا در دوره دیابت، التهاب بعد از عمل، درد و ادم بعد از عمل، سوختگی.
  • بیماری های سیستم عصبی، از جمله پلی نوروپاتی دیابتی (درد و پارستزی)، آسیب عصبی، اختلال عملکرد اعصاب جمجمه و محیطی،  سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس.
  • بیماری های قلبی – عروقی. در بهبودی پس از انفارکتوس میوکارد، آریتمی، بیماری ایسکمیک قلب و فشار خون بالا.
  • درمان درد همراه با میگرن و سایر انواع سردرد
  • بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی، به ویژه با کاهش ناراحتی و کاهش دوره بیماری.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سروستان در شریعتی خدمات تخصصی فیزیوتراپی را با استفاده از تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی همچون مگنت تراپی ، لیزر تراپی پرتوان ، شاک ویو تراپی و بیوفیدک تراپی در کنار متدهای درمانی روز دنیا ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید