شاک ویو تراپی

درمان با موج شوک برون بدنی (ESWT) یک روش درمانی غیرتهاجمی است که شامل ارسال امواج ضربه ای به بافت نرم آسیب دیده برای کاهش درد و بهبودی است.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سروستان (فیزیوتراپی در پاسداران) خدمات تخصصی فیزیوتراپی را با استفاده از تجهیزات پیشرفته از جمله شاک ویو ارائه می دهند.

درمان تاندونوپاتی مزمن که اغلب دشوار است یکی از مهم ترین موارد کاربرد درمان شاک ویو است، این عارضه با درد موضعی و تغییرات پاتولوژیک تاندون مشخص می شود. این عارضه ورزشکاران و غیر ورزشکاران را به طور یکسان تحت تاثیر قرار می دهد.

شاک ویو تراپی (به اختصار ESWT) یک گزینه غیر تهاجمی برای درمان دردها و بیماری های مختلف سیستم اسکلتی عضلانی است. ESWT از ابتدای دهه 1990 با موفقیت در درمان درد ارتوپدی استفاده شده است. تجربه چندین ساله ثابت می کند که برخی از تغییرات پاتولوژیک در تاندون ها، رباط ها، کپسول ها، عضلات و استخوان ها را می توان به طور خاص با کمک این روش درمانی از بین برد. بیماری هایی که اغلب درمان می شوند شامل شانه یخ زده، آرنج تنیس بازان و درد پاشنه پا (فاسئیت کف پا) است.

امواج ضربه ای مورد استفاده، پالس های صوتی کوتاهی هستند که می توانند در آب و بافت نرم نفوذ کنند. امواج ضربه ای در خارج از بدن («برون بدنی») در هندپیس دستگاه ایجاد می شود و با استفاده از ژل اولتراسوند به بدن بیمار منتقل می شود و در آنجا تأثیری هدفمند بر روی نواحی دردناک دارد.

شوک ویو درمانی توسط درمانگران واجد شرایط از جمله متخصصان فیزیوتراپی انجام می شود. برای بیماران، تا حد زیادی بدون خطرات و عوارض جانبی است. درمان به صورت سرپایی انجام می شود و بنابراین می تواند به راحتی در زندگی روزمره ادغام شود – بلافاصله پس از آن، بیماران می توانند به روال عادی روزانه خود ادامه دهند.

مطالعات نشان می دهند که شاک ویو تراپی یک گزینه غیرتهاجمی ایمن و موثر برای درمان تاندونوپاتی در سراسر سیستم اسکلتی عضلانی است.

در حالی که شوک ویو درمانی در ترمیم شکستگی مفید است، بیشتر تحقیقات ارتوپدی بر روی تاندیوپاتی اندام فوقانی و تحتانی، فاسیوپاتی ها و شرایط بافت نرم متمرکز شده است.

متخصصان پزشکی و فیزیوتراپی این درمان را برای درمان نواحی تاندونوپاتی زیر مفید می دانند:

 • تاندونیت روتاتور کاف
 • تاندونیت آرنج
 • تاندونیت تروکانتر بزرگ (گلوتئوس مدیوس و مینیموس)
 • تاندونیت همسترینگ
 • رکتوس فموریس
 • دیستال چهار سر ران
 • تاندونیت کشکک
 • تیبیال خلفی
 • پرونئال
 • تاندونیت آشیل
 • فاسیای پلانتار
 • شانه منجمد

فواید شاک ویو تراپی

این روش درمانی نیاز ورزشکارانی را برطرف می‌کند که آسیب‌ هایشان به درمان‌های خط اول مانند استراحت، یخ، ورزش‌های درمانی، بریس‌بندی و ارتز پاسخ نمی‌دهد، اما هنوز آماده در نظر گرفتن گزینه‌های تهاجمی‌تر یا جراحی نیستند.

اکثر بیماران به یک سری درمان نیاز دارند که هر کدام کمتر از 30 دقیقه طول می کشد. یک دوره درمانی معمولی یک درمان در هفته به مدت سه هفته است. اگر فردی به دو جلسه اول پاسخ نداد، معمولاً آن را متوقف می کنیم. به ورزشکارانی که تحت ESWT قرار می گیرند معمولاً گفته می شود که به تدریج سطح فعالیت خود را بر اساس شدت علائم افزایش دهند.

عوارض جانبی ESWT محدود به کبودی خفیف، تورم، درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه تحت درمان است و عوارض در مقایسه با مداخله جراحی حداقل است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در پاسداران – کلینیک فیزیوتراپی در هروی – فیزیوتراپی در شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید