فیزیوتراپی تخصصی اختلالات ارتوپدی شاخه‌ای از فیزیوتراپی است که به درمان آسیب‌ ها یا اختلالات سیستم اسکلتی ـ عضلانی (متشکل از ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، مفاصل و رباط‌های بدن) می‌پردازد که در معرض آسیب یا تروما مانند رگ به رگ شدن، کشیدگی و … بعد از جراحی، شکستگی و آسیب های مکرر بوده اند.

فیزیوتراپی ارتوپدی همچنین شامل توانبخشی قبل و بعد از عمل جراحی شانه، زانو و لگن است. فیزیوتراپیست ارتوپدی یک ارزیابی بالینی را برای تشخیص و سپس درمان های مناسب اختلالات و آسیب های سیستم اسکلتی عضلانی انجام می دهد. هدف درمانی فیزیوتراپیست ارتوپدی توانبخشی بیماران پس از جراحی ارتوپدی، تسکین درد، افزایش دامنه مفصلی، بهبود قدرت و انعطاف پذیری و همچنین بازگرداندن عملکرد کامل بدن بیمار است.

متخصصان فیزیوتراپی تخصصی اختلالات ارتوپدی در درمان مفاصل بعد از عمل، آسیب های ورزشی حاد و آرتریت آموزش دیده اند. در همین حال، افرادی که از آسیب یا بیماری رنج می برند که استخوان ها، ماهیچه ها، مفاصل، رباط ها یا تاندون های بدن آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، می توانند از فیزیوتراپی ارتوپدی بهره برده و تسکین پیدا کنند.

فیزیوتراپی تخصصی اختلالات ارتوپدی و کاربردها

فیزیوتراپیست های ارتوپدی در درمان تمام اختلالات اسکلتی ـ عضلانی دارای تخصص هستند. با این حال، برخی از شرایط رایج عبارتند از:

 • تسکین دردهای مزمن مفصلی همچون کمردرد ، گردن درد و زانودرد
 • مراقبت های قبل و بعد از جراحی اختلالات اسکلتی ـ عضلانی همچون جراحی تعویض مفصل زانو و لگن
 • کشیدگی عضلات و رباط، رگ به رگ شدن یا پارگی آن ها
 • تعادل یا توانبخشی سرگیجه
 • توانبخشی پس از شکستگی
 • روماتیسم مفصلی
 • آرتروز مفاصل
 • اختلالات و ناهنجاری های ستون فقرات
 • التهاب تاندون ها یا بورس ها
 • صدمات ناشی از تصادفات رانندگی یا حوادث شغلی
 • پوکی استخوان
 • ناهنجاری های اسکلتی مانند اسکولیوز
 • اسپوندیلیت آنکلوزان

در فیزیوتراپی ارتوپدی هنگام بررسی سیستم اسکلتی ـ عضلانی بیمار، مهم است که مفهوم عملکرد را در ذهن داشته باشیم. در طول مصاحبه و معاینه، فیزیوتراپیست هر گونه ناهنجاری را یادداشت می کند. بنابراین، حتی ممکن است از شما بخواهند که با هر مفصل یا مجموعه‌ای از مفاصل، دامنه حرکتی فعال کاملی را انجام دهید تا اندام‌ها و تنه را برای هر گونه ناهنجاری بررسی کنند. 

درمان های رایج فیزیوتراپی ارتوپدی

هنگامی که ارزیابی و معاینه مناسب انجام شد، فیزیوتراپیست ممکن است درمان‌های زیر را برای این بیماری در نظر بگیرد.

درمان دستی
فیزیوتراپیست ها از درمان دستی برای کاهش درد و بازگرداندن تحرک طبیعی مفاصل استفاده می کند زیرا این یک سیستم با دقت درجه بندی شده برای حرکت مفاصل است. علاوه بر این، درمان دستی شامل تحرک، دستکاری و سایر روش‌های مشابه است.

ماساژ درمانی
از ماساژ با فشار سبک آرامش‌بخش گرفته تا ماساژ اصطکاکی عمیق تا تخریب بافت‌های اسکار در عضلات یا رباط‌ها متفاوت است.

سوزن خشک
این روش درمانی شامل قرار دادن سوزن های ظریف در عضلات ناکارآمد است که در نتیجه نحوه احساس درد بدن بیمار را تغییر می دهد و به بدن کمک می کند تا نقاط ماشه ای را بهبود بخشد. در نتیجه درمان با سوزن خشک باعث تغییرات الکتریکی و بیوشیمیایی می شود که به روند بهبودی کمک می کند.

اولتراسوند تراپی
در این درمان، فیزیوتراپیست از یک دستگاه الکتریکی که امواج اولتراسونیک تولید می کند استفاده می کند. آنها این امواج را با استفاده از ژل رسانا به قسمت آسیب دیده بدن منتقل می کنند. این میکروماساژ گرمای عمیق و تحریک الکتریکی را به طور همزمان فراهم می کند، گردش خون را بهبود می بخشد، درد را کاهش می دهد و قدرت بازسازی بافت ها را افزایش می دهد و به آرامش عضلانی کمک می کند.

تمرین درمانی
تمرینات ورزشی مهم ترین بخش از برنامه فیزیوتراپی تخصصی در اختلالات ارتوپدی است ، تمرینات ورزشی که شامل تمرینات کششی ، تمرینات تقویتی و تمرینات دامنه حرکتی می شود با توجه به شرایط هر بیمار و تشخیص فیزیوتراپیست در نظر گرفته می شوند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در آسیب های ورزشی – فیزیوتراپی ارتوپدی – فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی در هروی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید