فیزیوتراپی کف لگن در پاسداران در مرکز فیزیوتراپی سروستان توسط کادری مجرب و برای درمان مشکلات و اختلالات کف لگن ارائه می شود.

کف لگن مجموعه ای از ماهیچه ها و بافت هایی است که به شکل یک بانوج است و در داخل لگن در پایه ستون فقرات قرار دارد. آنها از اندام های داخلی ما از جمله مثانه، روده، رکتوم و رحم حمایت می کنند. بافت های کف لگن نیز برای ثبات باسن و کمر و عملکرد جنسی در مردان و زنان مهم هستند.

اختلال عملکرد کف لگن زمانی رخ می دهد که عضلات کف لگن شما ضعیف و یا سفت می شوند که منجر به بی اختیاری (نشت از روده یا مثانه)، یبوست، درد در ناحیه کمر یا لگن، مقاربت دردناک و سایر نگرانی ها می شود.

فیزیوتراپی کف لگن چیست؟

فیزیوتراپی کف لگن ارزیابی و درمان شرایط مختلفی است که به دلیل مشکلاتی در عضلات کف لگن و عملکرد آن ها رخ داده است، متخصصان فیزیوتراپی تخصصی کف لگن آموزش های پیشرفته و تخصصی برای انجام و ارزیابی داخلی  کف لگن برای تعیین اینکه آیا فیزیوتراپی می تواند به علائم کمک کند یا خیر، دارند.

فیزیوتراپیست های کف لگن ما در مرکز فیزیوتراپی سروستان (فیزیوتراپی در پاسداران) به افرادی که از مشکلات کف لگن رنج می برند کمک می کنند تا عضلات کف لگن خود را بازسازی کنند. این ماهیچه ها می توانند با زایمان، جراحی، بلند کردن اجسام سنگین، چاقی، یبوست مزمن یا سرفه و یا یائسگی ضعیف شوند. ارزیابی شامل یک تاریخچه ذهنی دقیق برای درک بهتر علائم مربوط به عملکرد روده و مثانه، فعالیت جنسی، خواب، استرس و سلامت عمومی است. فیزیوتراپیست های کف لگن با شما همکاری می کنند تا عوامل موثر در علائم شما را درک کنند و یک برنامه درمانی را ایجاد کنند که شامل درمان دستی (تکنیک های بافت نرم برای افزایش حس عمقی و آرامش عضلانی)، ورزش درمانی ، بیوفیدبک و دیگر روشها است.

عوامل زیادی بر زمان و روند بهبودی مشکلات کف لگن تأثیر می‌گذارند، از جمله شدت، مزمن بودن، سلامت عمومی، انگیزه و بهزیستی کلی جسمی و روانی. یک دستورالعمل کلی برای بهبود بافت نشان می دهد که به جلسات درمانی 6-8 ساعته نیاز است. 

فواید و مزایا

مزایای زیادی برای این روش و حوزه تخصصی از فیزیوتراپی وجود دارد، از جمله بهبود قابل توجه در کنترل عملکرد مثانه و روده. درمان همچنین ممکن است به کاهش خطر افتادگی اندام های داخلی کمک کند. در زنان، مراجعه به فیزیوتراپیست کف لگن به تسهیل بهبودی سریع‌تر و جامع‌تر از زایمان و جراحی کمک می‌کند و در مردان، بهبودی بهتر پس از جراحی پروستات را ارائه می‌دهد. در نهایت، درمان کف لگن می تواند عملکرد و حس جنسی را در مردان و زنان بهبود بخشد.

فیزیوتراپی کف لگن در چه مشکلاتی کاربرد دارد؟

 • قبل و بعد از زایمان
 • بعد از سزارین
 • بی اختیاری مدفوع و باد
 • بی اختیاری استرسی ادرار (یعنی نشت ادرار در حین سرفه، عطسه، خنده، در حین فعالیت های شدید مانند بلند کردن یا ورزش)
 • بی اختیاری اضطراری ( احساس نیاز به دستشویی رفتن «در هر صورت»، مشکل در کنترل مثانه برای مدت زمان طولانی)
 • بی اختیاری ادرار مختلط (ترکیبی از هر دو مورد بالا)
 • درد لگن و درد هنگام مقاربت
 • (واژینیسموس)
 • کمر درد، لگن و اختلال عملکرد مفصل SI
 • افتادگی اندام لگن (اغلب به عنوان احساس “پری” در لگن توصیف می شود)
 • بهبودی پس از پروستاتکتومی

نکات پایانی

فیزیوتراپی کف لگن قصد دارد عضلات کف لگن را برای درمان اختلال عملکرد کف لگن، برای بیمارانی که طیف وسیعی از علائم را تجربه می‌کنند، تقویت کند.

جلسه فیزیوتراپی برای درمان اختلالات عضلات لگن در یک اتاق خصوصی و راحت برگزار می شود که حفظ حریم خصوصی شما در اولویت قرار دارد.

بر اساس اطلاعاتی که در تاریخچه سلامتی شما داده شده است، شرح علائم و معاینه، فیزیوتراپ کف لگن شما موثرترین دوره درمانی را برای نیازهای شما توصیه می کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی در شریعتی – فیزیوتراپی در قیطریه – فیزیوتراپی در خیابان دولت – فیزیوتراپی در دروس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید