درد شانه یکی از شایع ترین دردهای سیستم اسکلتی بدن انسان است که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند ، مفصل شانه دامنه حرکتی بالایی دارد و این امر خطر آسیب پذیری آن را نسبت به سایر مفاصل بدن افزایش می دهد.

شانه متشکل از چندین مفصل است که با تاندون ها و ماهیچه ها ترکیب می شوند تا دامنه وسیعی از حرکت را در بازو ایجاد کنند ، این دامنه حرتی بالا می تواند سبب افزایش مشکلات ناشی از بی ثباتی یا برخورد بافت نرم یا ساختارهای استخوانی در شانه شود.

درد شانه ممکن است در زمانی که شاه و بازوی خود را حرکتی می دهید ایجاد شود یا ممکن است در هر زمانی وجود داشته باشد و عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند از مشکلات مزمنی مانند آرتروز شانه تا آسیب های ناگهانی مانند پارگی روتاتور کاف.

شانه از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان بازو ، تیغه شانه (کتف) و استخوان ترقوه . سر استخوان بازو در یک حفره گرد در تیغه شانه قرار می گیرد و ترکیبی از ماهیچه‌ ها و تاندون‌ها استخوان بازو را در مرکز شانه نگه می‌دارد. به این بافت ها روتاتور کاف می گویند. آنها سر استخوان بازو را می پوشانند و آن را به تیغه شانه متصل می کنند.

دلایل درد شانه

آرتروز شانه شایع ترین علت درد شانه در افراد میانسال و سالمند است ، آرتروز معمولا در نتیجه ساییدگی تدریجی غضروف مفصلی در طی افزایش سن رخ می دهد.

بورسیت شانه. بورس ها کیسه های کوچک پر از مایع هستند که در مفاصل سرتاسر بدن از جمله شانه قرار دارند. آنها به عنوان بالشتک بین استخوان ها و بافت های نرم پوشاننده عمل می کنند و به کاهش اصطکاک بین ماهیچه های سر خوردن و استخوان کمک می کنند. استفاده بیش از حد از شانه می تواند سبب التهاب و تورم بورس بین روتاتور کاف و بخشی از تیغه شانه به نام آکرومیون شود.

تاندونیت شانه. عارضه ای است که در نتیجه استفاده بیش از حد (بطور مثال پرتاب کردن توپ بطور مکرر) و یا بطور تدریجی و در نتیجه افزایش سن رخ می دهد.

پارگی تاندون شانه. این یکی از شایع ترین دلایل درد شانه در افراد ورزشکار است ، اگرچه احتمال بروز آن در افراد میانسال و سالمند نیز در نتیجه ضعف تدریجی تاندون ها نیز وجود دارد.

بی ثباتی شانه زمانی رخ می دهد که سر استخوان بازو به زور از حفره شانه خارج شود. این می تواند در نتیجه آسیب ناگهانی یا استفاده بیش از حد اتفاق بیفتد. دررفتگی شانه می تواند جزئی باشد و توپ بازو تا حدی از حفره خارج شود. به این حالت سابلوکساسیون می گویند. دررفتگی کامل به این معنی است که توپ تا انتها از سوکت خارج می شود.

سایر دلایل

  • شکستگی شانه
  • سندرم گیرافتادگی شانه
  • سندرم شانه یخ زده

درمان درد شانه

درمان بر اساس علت درد شانه تعیین می شود و معمولا شامل استراحت، تغییر فعالیت‌ ها و فیزیوتراپی است تا به شما در بهبود قدرت و انعطاف‌ پذیری شانه کمک کند. 

پزشک ممکن است برای کاهش التهاب و درد دارو تجویز کند ، همچنین ممکن است تزریق داروهای بی حس کننده یا استروئیدها را برای تسکین درد توصیه کند.

فیزیوتراپی و ورزش موثرترین روش درمان درد شانه است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی سروستان در پاسداران ارائه می شود. متخصصان ما ابتدا اقدام به معاینه و ارزیابی دقیق شرایط بیماران کرده و بر اساس نوع مشکل بیمار و عوارضی که برای وی ایجاد کرده از موثرترین روش های فیزیوتراپی تخصصی اختلالات ارتوپدی بهره می برند.

اگرچه اغلب بیماران مبتلا به درد شانه به روش‌ های درمانی ساده مانند تغییر فعالی ت‌ها، استراحت، ورزش و فیزیوتراپی پاسخ می‌دهند. انواع خاصی از مشکلات شانه، مانند دررفتگی های مکرر و برخی پارگی های روتاتور کاف، ممکن است نیاز به جراحی برای ترمیم آسیب ایجاد شده داشته باشند. جراحی می تواند شامل آرتروسکوپی برای برداشتن بافت اسکار یا ترمیم بافت های پاره شده یا روش های باز سنتی برای بازسازی های بزرگتر یا تعویض شانه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید